אילוזיה

 

מספיק פעמים בחיים שמענו את האמירה ש"החיים הם אשליה". אני שומע את המשפט הזה מאנשים רבים, אבל תרשו לי להוסיף את הפרשנות שלי להבנת המציאות בהקשר זה. כלומר, מה זה באמת אומר? האם הכול הוא באמת אשליה או שמא זוהי משאלת לב מצד אנשים?

או שאולי כמו שט.ס. אליוט אומר: "המין האנושי אינו בנוי להתמודד עם יותר מדי מהמציאות". אז האם אנו דבקים באילוזיות שלנו גם אם הן סותרות את המובן מאליו?

כי כל מה שאנחנו רואים, נוגעים בו, מריחים או מחזיקים אותו הוא אמיתי, לא? מצד שני, לימודי פילוסופיה רבים הצביעו לאורך השנים על העובדה לפיה העולם כפי שאנו מכירים אותו הוא אשליה. איך זה יכול להיות? האם זה אומר שכל חוויה שחוויתם, או כל אדם שאהבתם או טיפלתם בו הוא אשליה? אם לא, אז מהי המשמעות האמיתית של המילה אילוזיה?

 

האם יתכן שהמציאות אינה אשליה, אלא שהגרסה שלנו למציאות היא אשליה?

במילים אחרות, אנשים רבים אינם רואים את המציאות כפי שהיא אלא כפי שהם רוצים שהיא תהיה, ויש הבדל בין מה שהמציאות היא באמת לבין מה שאנחנו חושבים או רוצים שהיא תהיה. אילוזיה אינה מתקיימת בעולם שבחוץ אלא רק כאן, על הבמה עליה מופיע איתי התופעה.

העולם הפנימי שלכם הוא קרקע פורייה להפקת מופע אשליות המשקף את העולם הפנימי שלכם ובכך משפיע על תפיסתכם את המציאות. במילים אחרות, מופע קסמים אינו אלא מערכת תרגילים מיומנים, המבוצעים ברמה גבוהה מאוד, על ידי אמן אשליות אלוף בהסחת דעת.

 

אז איך אפשר לדעת אם אשליות יוצרות מציאות?

כשנתחיל להבין את ההבדל בין המציאות לבין מצבים בהם אנו מטילים ספק באמצעות המחשבות, האפשרויות והאמונות שלנו, נבין שרוב הייאוש, הכעס או הכאב שלנו ניזונים ממערכת של תפיסות מוטעות.

אנשים מותנים להחזיק בערכי תרבות, דת, מסורת ופוליטיקה גם כשהם באים על חשבון רווחתם. מהאלמנטים האלו עוצבה הזהות שלנו. האופן בו הזהות שלנו מבטאת את עצמה היא ייחודית לכל אחד, ורק הזמן יספר אם זהות זו עולה בקנה אחד עם העצמי המהותי.

 

מכירים את האנשים שאוהבים להגיד לכם "זאת המציאות"?

מבלי משים, אנו חיים ומבטאים את הרעיונות, המעשים והדפוסים המשפיעים על תפיסותינו את המציאות, וכך יוצרים את המציאות שלנו. ואז אנו מצביעים ואומרים: "תראה, זאת המציאות". אבל אם נחקור קצת, נבין שתפיסתנו מבוססת על אילוזיה ולא על המציאות עצמה.

היכולת לאזור את האומץ לשאול את עצמנו מערכת שאלות חדשה או לערער על מערכת האמונות עליה גידלו אותנו, מעניקה לנו תפיסה חכמה ומבוגרת יותר על המציאות, ועם הזמן, החיים ישקפו את ההבחנה הזאת.

 

בשורה התחתונה: אל תתביישו לחזור לחשוב כמוכם

לא משנה מה למדתם, במה אתם מאמינים, ומה אתם יודעים בכל ליבכם שהוא נכון ואמיתי, אני מזמין אתכם למופע שיגרום לכם להטיל ספק, סתם בשביל הכיף. סתם בשביל להקשיב ללב שלכם, שכבר שנים טוען שהסרט שאתם חיים בו יכול להיות פי אלף יותר מעניין, מספק, מרגש ומפרה.

בואו לראות את המופע שיאפשר לכם להתחיל מהתחלה. לפני שההורים שלכם אמרו לכם שאין מפלצות בארון, שאין פיות שיודעות לעשות קסמים, ובכלל שתתחילו כבר להתבגר ולהיות רציניים ואחראים. אז כן. אני לא אומר שאחריות ורצינות הן לא תכונות חשובות. אני רק אומר שכששואלים מספיק שאלות, החיים מפסיקים להיות אוטומטיים ומתחילים להיות כיפיים. זה הכול.

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד