אמן האשליות

 

במהלך ההופעה שלו, הקוסם איתי התופעה שולף פחית קולה, מגיש אותה לאחד האנשים בקהל, והיא מתחילה לרעוד ולהימתח לו ביד. בעוד שהמתנדב מנסה להבין מה קורה, איתי מבקש אותו להתבונן על החור בפחית, המתנדב מתבונן, ופתאום הוא מחזיק פחית חדשה ביד. מה קרה?

אל דאגה, חוקי הפיזיקה לא נופצו. לקוסמים אין באמת כוחות על טבעיים. הם פשוט מומחים בניצול ניואנסים של תפיסה אנושית, תשומת לב ומודעות. והם מצוינים בהפעלת התפיסות שלנו.

 

סודות הקסמים נחשפים (אולי)

הרעיון הבסיסי של שימוש בתרגילים מוזרים המתעתעים בתפיסה האנושית ממחיש כיצד חלק נכבד מהפעילות המוחית רדום. אשליות חזותיות, שמיעתיות ורב חושיות, שבהן תפיסות של אנשים סותרות את התכונות הגופניות של הגירויים, שימשו במשך שנים רבות פסיכולוגים שחקרו את מנגנוני העיבוד החושי.

אמן האשליות משתמש באשליות חושיות כאלו במופע שלו, אבל הוא משתמש באופן נרחב גם באשליות קוגניטיביות, מניפולציות על תשומת הלב של האנשים, ומבצע אפילו תעתועי זיכרון. שיטות אלו נבנות לאחר שנים של תרגול עד השגת שלמות בביצועים, בתנאים המחמירים ביותר של קהל סקפטי שמחפש לתפוס את הקוסם "על חם".

 

תשומת לב משפיעה באופן משמעותי על מה שאנו רואים

עובדה זו הוכחה במחקרים פסיכולוגיים של עיוורון שאינו מכוון. כדי להפנות את תשומת לב האנשים וליצור את ההשפעה הזו, לאמן האשליות יש מערכת ענפה של שיטות, החל מתרגילים גדולים ועד לשיטות מתוחכמות. העין שלו, תנועותיו ותנועות הגוף של המתנדב בקהל, משמשים כסימנים חברתיים עדינים (המבוססים על שקר), והמציעים מסלול שהקהל מצפה לו.

מחקר חדש, שבחן את הגורמים המרכיבים את ההשפעה הזו, מעיד על כך שתעתועי הקשב הם הגורם העיקרי להצלחת התרגיל, ולא תנועת העיניים. למעשה, חוש הראייה אינו מעורב בתרגיל, אלא עומד במסלול האשליה!

מעניין לציין שגם קומדיה היא כלי חשוב המשמש את הקוסם על מנת לתמרן תשומת לב בזמן. בנוסף להוספת ערך הבידור של המופע, התקפי צחוק יכולים לפזר את תשומת הלב בנקודות זמן קריטיות.

 

יותר מדי "משוגע" מכדי להיות אמיתי

השנה היא 2018 והיום יש לנו את הטכנולוגיה לממש כמעט כל דבר שאנחנו יכולים לחשוב עליו. להשתגע. וב-99% מהמקרים, בהנחה שיש לנו את התעוזה והתודעה המשוחררת מכבלי המוסכמות, אנחנו יכולים לעשות באמת כל דבר שיעלה על דעתנו.

מה שאיתי התופעה רוצה לעשות הוא להופיע ולהמחיש לכם, מעל הבמה, שהבלתי אפשרי יכול להפוך להיות המציאות שלכם, אם רק תסכימו.

 

הטעיית התודעה

כמו כל אמן אשליות טוב, איתי התופעה לא יסגיר את הסודות שלו, אבל מאפשר לכם להבין את התכונה האנושית הבסיסית המאפשרת את יצירת האשליות במופע שלו. העיקרון הבסיסי הוא הטעיית התודעה.

המוח שלנו רואה מידע חדש, אבל במקרים רבים נכנס למצב של "טייס אוטומטי" ומשייך תופעות חדשות או לא מובנות, לדברים שתמיד רואים.

אמן האשליות יוצר על הבמה מצב שמתיידד עם הקהל, כך שכשהמוח מתבונן על המידע החדש, המנפץ את הבסיס של המידע הקיים והמושרש היטב בתודעה, מתחילים להתעורר אצלכם סימני שאלה על כל מה שידעתם וחשבתם עד היום שהוא אפשרי.

 

אבל הקסם הגדול האמיתי הוא שלכם

הקסם הגדול והאמיתי הוא לתת מקום של כבוד לשאלות החדשות האלו, להתייחס אליהן, ולהציב שאלה מהותית אחת חדשה: האם יתכן שמה שידעתם עד היום שהוא אמיתי, אינו אלא אשליה? ואם כן, מה זה אומר?

יצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד